آشنایی با ابزارهای دستی ویرایش عکس در VSCO، فیلترهای پیش‌تنظیم در خیلی از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس دیگر خشن و زننده هستند و به‌راحتی می‌توانند عکس را خراب کنند. فیلترهای VSCO بسیار ظریف‌ترند و اغلب به‌جای ایجاد تغییرات شدید در رنگ‌ها و تنالیته‌های عکس تنها زیبایی طبیعی خود عکس را تقویت می‌کنند. در موارد بسیاری ممکن است ترجیح دهید از ابزارهای تنظیم دستی برای ویرایش دقیق تصویر در زمینه‌های مختلفی نظیر نوردهی، رنگ، شفاف‌سازی، برش و پرسپکتیو استفاده کنید. احتمالا در اغلب موارد ترکیبی از فیلترهای پیش‌تنظیم و تغییرات دستی کمک خواهد کرد تا به عکسی با ویرایش عالی برسید.

ابزارهای دستی ویرایش عکس در VSCO

اپلیکیشن VSCO علاوه بر فیلترهای پیش‌تنظیم به مجموعه‌ی جامعی از ابزارهای ویرایشی مجهز است که امکان تنظیم دقیق ویرایش عکس‌ها را فراهم می‌کنند. ازآنجاکه VSCO رابط کاربری بسیار ساده و مینیمالی دارد هیچ نوشته‌ی توضیحی در زیر این ابزارهای ویرایشی دیده نمی‌شود. هر ابزار ویرایشی تنها با استفاده از یک آیکن در پایین صفحه نشان داده شده است.

اگر از معنی هر آیکن مطمئن نیستید کافی است روی آن ضربه بزنید تا نام و گزینه‌های ویرایشی مربوط به آن ابزار ظاهر شود. در ادامه توضیحی را در مورد هرکدام از ابزارهای ویرایش عکس همراه با مثال‌های تصویری برای شما خواهیم آورد.

نوردهی (Exposure)

این ابزار روشنایی کلی تصویر را تنظیم می‌کند. برای تیره‌تر کردن تصویر لغزنده را به سمت چپ و برای روشن‌تر کردن آن لغزنده را به سمت راست بکشید.

کنتراست (Contrast)

این ابزار برای تنظیم تباین یا میزان اختلاف بین بخش‌های تیره و روشن عکس استفاده می‌شود. بالا بردن کنتراست سایه‌ها را تیره‌تر و بخش‌های پرنور را روشن‌تر می‌کند. کاهش دادن کنتراست تصویری ملایم خلق می‌کند که تفاوت کمتری بین بخش‌های تیره و روشن دارد.

تصحیح راستا (Straighten)

با استفاده از این ابزار می‌توانید راستای خط افق را در عکس خود با جابجا کردن نوار لغزنده تصحیح کنید. این ابزار به‌ویژه برای تصحیح راستای خط افق در عکس‌های منظره مناسب است. آیکن مربعی شکلی که در سمت راست نوار لغزنده قرار گرفته اجازه می‌دهد تصویر را یک‌باره به میزان ۹۰ درجه بچرخانید.

پرسپکتیو افقی (Horizontal Perspective)

این ابزار تصویر را به‌گونه‌ای اریب می‌کند تا بتوانید مشکلات مربوط به پرسپکتیو و هم‌ترازی افقی را تصحیح کنید. با کشیدن نوار لغزنده به سمت چپ تصویر از چپ کشیده شده و با کشیدن لغزنده به سمت راست از راست کشیده خواهد شد.

پرسپکتیو عمودی (Vertical Perspective)

این ابزار تصویر را به‌گونه‌ای اریب می‌کند تا بتوانید مشکلات مربوط به پرسپکتیو و هم‌ترازی عمودی را تصحیح کنید. با کشیدن نوار لغزنده به سمت چپ تصویر از پایین کشیده شده و با کشیدن لغزنده به سمت راست از بالا کشیده خواهد شد.

برش (Crop)

با این ابزار می‌توانید لبه‌های عکس را با استفاده از کادرهای مختلف با نسبت‌های ابعاد متفاوت نظیر ۳:۲، ۴:۳، ۱:۱ و… برش دهید. برای تعیین محدوده‌ی برش گوشه‌های کادر را گرفته و بکشید. کادر برش با جابجا کردن گوشه‌ها نسبت ابعاد انتخاب‌شده را حفظ خواهد کرد.

وضوح (Clarity)

این گزینه با افزایش دادن کنتراست موجب تقویت جزئیات عکس می‌شود. برای افزایش وضوح تصویر کافی است لغزنده را به سمت راست بکشید.

شفاف‌سازی (Sharpen)

این ابزار جزئیات عکس را شفاف‌تر (شارپ‌تر) و مشخص‌تر می‌کند. لغزنده را به آهستگی به سمت راست بکشید و مراقب باشید تصویر بیش‌ازحد شارپ نشود. اعمال بیش‌ازحد شارپنس می‌تواند کیفیت عکس را پایین آورده و ظاهری گرینی به آن بدهد.

غلظت رنگ (Saturation)

این ابزار میزان طراوت و درخشندگی رنگ‌ها را در عکس کنترل می‌کند. برای زنده و پرقدرت‌تر شدن رنگ‌ها با کشیدن لغزنده به سمت راست غلظت رنگ را افزایش دهید. حرکت دادن لغزنده به سمت چپ با کاهش غلظت رنگ موجب ضعیف‌تر و مرده‌تر شدن رنگ‌های تصویر خواهد شد.

حفظ بخش‌های پرنور (Highlight Save)

این ابزار ویرایش عکس با تیره‌تر کردن نواحی پرنور عکس به احیا کردن جزئیات و رنگ این بخش‌ها کمک می‌کند. این ابزار برای زمانی مناسب است که عکس شما بیش‌ازحد نوردهی شده و بخش‌های پرنور آن بسیار روشن هستند.

حفظ سایه‌ها (Shadows Save)

این ابزار با روشن‌تر کردن سایه‌های عکس جزئیات بخش‌های تیره‌تر را نمایان می‌کند. مراقب باشید که این ابزار را بیش‌ازحد بکار نبرید؛ چراکه درنهایت تصویری تخت با عمق و کنتراست پایین به وجود خواهد آمد.

دمای رنگ (Temperature)

این ابزار اجازه می‌دهد با افزودن تنالیته‌ی زرد/نارنجی به عکس ظاهری گرم‌تر ببخشید یا با اضافه کردن تنالیته‌ی آبی آن را سردتر کنید.

ته‌رنگ (Tint)

با استفاده از این ابزار می‌توانید ته‌رنگی از سبز یا ارغوانی به عکس اضافه کنید. کشیدن نوار لغزنده به سمت چپ ته‌رنگ عکس را به سبز متمایل کرده و کشیدن لغزنده به سمت راست آن را به‌سوی رنگ ارغوانی متمایل می‌کند. این ابزار ویرایش می‌تواند برای تصحیح رنگ‌های عجیبی مفید باشد که برخی از منابع نوری مصنوعی خاص در عکس ایجاد می‌کنند. یا می‌توانید از آن برای ایجاد تاثیراتی خلاقانه در تصویر استفاده کنید.

رنگ پوست (Skin Tone)

این ابزار برای ویرایش دقیق رنگ پوست در عکس‌های پرتره بسیار مناسب است.

حاشیه (Vignette)

این ابزار به شکلی ظریف لبه‌های عکس را تیره می‌کند و می‌تواند برای جلب توجه بیشتر به سمت مرکز تصویر مفید باشد.

گرین (Grain)

این گزینه به عکس گرین اضافه می‌کند و به‌نوعی آن را معیوب می‌سازد. هرچند به‌طورمعمول حضور گرین در عکس چیز مطلوبی نیست ولی گاهی به ساختن حال‌وهوایی خاص در تصویر کمک می‌کند و می‌تواند ظاهر آن را به عکس‌هایی که توسط دوربین‌های آنالوگ و نگاتیو گرفته شده شبیه سازد.

رنگ‌پریدگی (Fade)

این گزینه بخش‌های تیره و سایه‌های تصویر را رنگ‌پریده کرده و به تصویر ظاهری شبیه عکس‌های کاغذی سالخورده و قدیمی می‌بخشد.

ته‌رنگ سایه‌ها (Shadows Tint)

با استفاده از این ابزاری ویرایش عکس می‌توانید ته‌رنگی را تنها به بخش‌های تیره‌تر تصویر اضافه کنید. اگر پس از انتخاب هر ته‌رنگ یک بار دیگر روی آیکن آن ضربه بزنید نوار لغزنده‌ای برای تعیین میزان شدت آن نمایش داده خواهد شد.

ته‌رنگ بخش‌های پرنور (Highlights Tint)

با استفاده از این ابزاری ویرایش عکس می‌توانید ته‌رنگی را تنها به بخش‌های روشن‌تر تصویر اضافه کنید. اگر پس از انتخاب هر ته‌رنگ یک بار دیگر روی آیکن آن ضربه بزنید نوار لغزنده‌ای برای تعیین میزان شدت آن نمایش داده خواهد شد.