آشنایی با بخش ویرایش عکس اپلیکیشن VSCO، VSCO همواره یکی از پراستفاده‌ترین اپلیکیشن‌های ویرایش عکس نزد عکاسان مطرح بوده است. استفاده از ابزارهای ویرایش عکس این اپلیکیشن بسیار ساده و نتایج حاصل از آن فوق‌العاده زیباست. درون اپلیکیشن VSCO دو بخش مختلف برای ویرایش عکس وجود دارد؛ یکی مربوط به فیلترهای از پیش تنظیم‌شده و دیگری برای تنظیمات دستی. فیلترهای پیش‌تنظیم (Presets) برای اعمال کردن سریع تنظیمات مشخصی از رنگ و نوردهی به عکس استفاده می‌شوند. این فیلترها برای اضافه کردن جو یا حال‌وهوایی خاص به تصویر بسیار مناسب هستند. فیلترهای پیش‌تنظیم VSCO دارای کیفیتی فیلم گونه هستند و حس و حالی زیبا و بی‌زمان به عکس‌ها می‌بخشند.

ورود به بخش ویرایش عکس

برای ورود به بخش ویرایش عکس کافی است ابتدا در آرشیو عکس‌ها (Library) روی عکسی که قصد ویرایش آن را دارید ضربه بزنید تا کادر سبز رنگی دور آن قرار بگیرد. در این حالت یک نوار منو در پایین صفحه به نمایش در می‌آید. با ضربه زدن روی آیکن دوم از سمت چپ که به شکل دو خط موازی است به بخش ویرایش عکس وارد خواهید شد.

هنگام ورود به بخش ویرایش عکس ابتدا به‌صورت پیش‌فرض فیلترهای پیش‌تنظیم به نمایش در خواهند آمد. برای رفتن به بخش ابزارهای دستی ویرایش عکس، روی نوار باریک سفید رنگی که یک مثلث سیاه کوچک دارد و در پایین صفحه دیده می‌شود ضربه بزنید. نوار به سمت بالا باز شده و چهار آیکن روی آن ظاهر می‌شوند. آیکن اول از سمت چپ که شبیه یک قلم‌مو است شما را به بخش فیلترهای پیش‌تنظیم باز می‌گرداند. برای رفتن به بخش ابزارهای دستی ویرایش عکس می‌توانید از آیکن دوم استفاده کنید که شبیه یک آچار است.

آیکن فلش مانند اجازه می‌دهد آخرین ویرایش انجام‌شده را لغو کنید؛ در واقع با ضربه زدن روی این آیکن پله‌پله در مراحل ویرایش به عقب باز خواهید گشت. آخرین آیکن هم فهرستی از تمام مراحل ویرایش را نمایش می‌دهد؛ با ضربه زدن روی هر مرحله می‌توانید آن را حذف کرده یا مقادیر آن را تغییر دهید. هرگاه ویرایش به پایان رسید می‌توانید با زدن تیکی که با باز کردن منوی سفید در سمت راست پایین صفحه دیده می‌شود تغییرات را نهایی کنید. اگر هم از ویرایش عکس منصرف شدید کافی است دکمه‌ی ضربدر را بزنید تا بدون اعمال تغییرات به آرشیو عکس‌ها برگردید. در ادامه با هم نحوه‌ی استفاده از بخش‌ها و ابزارهای مختلف ویرایش عکس در VSCO را بررسی خواهیم کرد.

فیلترهای پیش‌تنظیم VSCO

فیلترهای پیش‌تنظیم VSCO را می‌توان با یک ضربه به عکس اعمال کرد ولی این فیلترها تعدیل‌پذیر هم هستند. بنابراین می‌توانید برای اعمال میزان صحیحی از تغییرات به عکس به‌سادگی قدرت آن‌ها را کم‌وزیاد کنید. کافی است پس از انتخاب فیلتر موردنظر یک بار دیگر روی آیکن آن ضربه بزنید. با این کار یک نوار لغزنده به نمایش در خواهد آمد که از آن می‌توانید برای تعیین شدت اعمال فیلتر استفاده کنید.

اپلیکیشن VSCO هنگام نصب مجموعه‌ای از فیلترهای رایگان اصلی را همراه خود دارد. در صورت تمایل می‌توانید با ورود به بخش Shop از طریق منوی اصلی مجموعه فیلترهای بیشتری بخرید. حتی برخی از این مجموعه فیلترهای اضافی به‌صورت رایگان قابل دانلود هستند.