آشنایی با منوی عکاسی اپلیکیشن VSCO، اجازه دهید با هم نگاهی به تنظیمات موجود در منوی عکاسی بیندازیم. بررسی را از سمت چپ آغاز می‌کنیم. با ما همراه باشید.

فلش (Flash)

آیکن شبیه صاعقه گزینه‌های مختلفی را برای تنظیم فلش دوربین در اختیار شما قرار می‌دهد. کافی است روی این آیکن ضربه بزنید تا بین حالت‌های مختلف آن حرکت کنید. اگر آیکن فلش به رنگ خاکستری باشد فلش کاملا خاموش است. ظاهر شدن حرف A در کنار آیکن به این معنی است که فلش در حالت خودکار قرار دارد. در این حالت هرگاه نور صحنه کافی نباشید فلش به صورت خودکار فعال خواهد شد.

اگر آیکن سفید ولی بدون حرف A باشد فلش روشن است و با هر عکسی که بگیرید عمل خواهد کرد. قرار گرفتن حرف T در کنار آیکن نشان می‌دهد که فلش در حالت چراغ قوه قرار گرفته به صورت ممتد نور تولید می‌کند.

خطوط راهنما (Gridlines)

آیکن دوم در منوی عکاسی مربوط به خطوط راهنما است که در ترکیب‌بندی عکس به شما کمک می‌کنند. چهار نوع مختلف از خطوط راهنما در اختیار شما قرار داده شده. کافی است به ضربه زدن روی این آیکن ادامه دهید تا به گزینه‌ی مناسب خودتان برسید. اگر آیکن خطوط راهنما به صورت یک مربع خاکستری با ضربدری در وسط آن باشد هیچ خط راهنمایی روی صفحه نمایش داده نخواهد شد. هرگاه آیکن به شکلی که در تصویر زیر دیده می‌شود در بیاید در واقع گرید ۳ در ۳ که تقسیمات قانون یک سوم را مشخص می‌کند روی صفحه قرار دارد.

گزینه‌ی بعدی گرید مربع است. این قابلیت جالبی است که اجازه می‌دهد ترکیب‌بندی عکس خود را برای رسیدن به یک تصویر مربع (در داخل خطوط راهنمای مربعی) تنظیم کنید ولی دوربین در واقع عکس را در فرمت اصلی مستطیلی خواهد گرفت. در نتیجه توجه داشته باشید که وقتی عکس را در آرشیو تصاویر ببینید تصویر مستطیلی خواهد بود و برای تبدیل به مربع باید آن را برش بزنید.

در نهایت آیکن خطوط راهنما یک ابزار تراز در اختیار شما قرار می‌دهد که کمک خواهد کرد از صاف بودن کادر تصویر اطمینان حاصل کنید. این ابزار به ویژه هنگام عکاسی از مناظر طبیعی برای تراز کردن خط افق بسیار مفید است.

اگر گوشی خود را به سمت چپ و راست کج کنید متوجه چرخش خط تراز روی صفحه‌نمایش خواهید شد. وقتی که خط میانی به رنگ سبز در بیاید گوشی شما کاملا صاف است. دو خط قرمز هم به شما اطلاع می‌دهند که گوشی به سمت بالا یا پایین متمایل شده است. برای اطمینان از مستقیم بودن نگاه دوربین دو خط قرمز را با دو خط سفیدی که در دوسمت صفحه قرار دارند روی هم قرار دهید. زمانی‌که گوشی در تمام جهات کاملا صاف باشد تمام خطوط به رنگ سبز درخواهند آمد.

گاهی اوقات لازم است برای گرفتن عکس دوربین گوشی را به سمت بالا یا پایین متمایل کنید. مثلا زمانی که قصد دارید از یک ساختمان بلند عکس بگیرید. ولی توجه داشته باشید که متمایل کردن دوربین به سمت بالا یا پایین همواره مشکلاتی را در زمینه‌ی پرسپکتیو ایجاد می‌کند که در نتیجه‌ی آن یک سر سوژه از سر دیگر نازک‌تر به نظر خواهد رسید.

در بخش بعدی این آموزش فرا خواهید گرفت که چگونه می‌توانید مشکلات پرسپکتیوی را توسط ویرایشگر VSCO مرتفع کنید. بنابراین اگر هنگام عکاسی امکان رسیدن به پرسپکتیو بی‌نقص وجود نداشت خیلی نگران نباشید.

دکمه‌ی شاتر (Shutter Button)

 دو راه برای استفاده از دکمه‌ی شاتر هنگام عکاسی وجود دارد. راه اول ضربه زدن روی نوار خاکستری پایین صفحه است که یک دایره‌ی سفید روی آن قرار دارد. توجه کنید که لازم نیست حتما دایره‌ی سفید رنگ را لمس کنید؛ تمام بخش خاکستری این نوار کار دکمه‌ی شاتر را انجام می‌دهد.

راه بعدی این است که کل صفحه را به دکمه‌ی شاتر تبدیل کنید. برای این کار روی آیکن شاتر (دایره‌ی توپر) در منوی عکاسی بالای صفحه ضربه بزنید. با فعال کردن این حالت یک حاشیه‌ی قرمز رنگ دور نمایاب به نمایش در می‌آید که نشان می‌دهد حالا کل صفحه به دکمه‌ی شاتر تبدیل شده است.

حال می‌توانید برای گرفتن عکس روی هر نقطه‌ای از صفحه‌ی نمایش ضربه بزنید. این قابلیت به‌ویژه برای عکاسی در کنسرت‌ها، محل‌های شلوغ یا موقعیت‌های دشواری که امکان رسیدن به دکمه‌ی شاتر در پایین صفحه را سخت می‌کند مناسب است. برای خاموش کردن این حالت کافی است مجددا روی آیکن شاتر در منوی عکاسی بالای صفحه ضربه بزنید.

قفل تراز سفیدی (White Balance Lock)

ممکن است در برخی شرایط نوری خاص متوجه حضور نوعی ته رنگ در عکس‌های خود شوید که از نارنجی تا آبی متغیر است. این موضوع به دلیل تفاوت دمای رنگ منابع نوری مختلف است. ایجاد ته رنگ در عکس به ویژه هنگام استفاده از نورهای مصنوعی قابل توجه است. برای مثال لامپ‌های رشته‌ای به کل عکس نوعی تنالیته‌ی زرد می‌دهند. تنظیم خودکار تراز سفیدی دوربین تلاش خواهد کرد تاثیر ته رنگ را با گرم‌تر یا سردتر کردن رنگ‌های کل تصویر خنثی کند.