دیزل ژنراتور سه فاز چیست ؟ ، ژنراتور مولد برق وسیله می باشد برای تولید برق که نیاز به یک منبع انرژی دیگری برای چرخش را دارا است تا بتواند با درست کردن میدان مغناطیسی ، توسط القاء ، برق سه فاز تولید کند .

منبع اولیه را می شود موتور دیزلی ، گازی و بنزینی ، نیروی باد ، توربین بخار یا آب و... باشد . ژنراتور بیشتر به دو شکل تک فاز و سه فاز تهیه می شود .
برق خروجی ژنراتور تک فاز بیشتر 230 ولت ac و برق خروجی ژنراتور سه فاز ولتاژ 400 ولت متناسب در کاربردهای کوچک و 6300 ولت در کاربردهای بزرگ و نیروگاهی می باشد .
داخل ژنراتور استمفورد ساختمان داخلی ژنراتور اجزای داخلی ژنراتور استامفورد STAMFORD GENERATOR
فرکانس خروجی ژنراتورها بیشتر در 50 هرتز و در بعضی کشورها مثل امریکا 60 هرتز می باشد . دور ژنراتور به اندازه قطب های آن بستگی دارد . تعداد قطب های ژنراتورها در ایران 4 است زیرا با ضرب فرکانس در عدد 30 دور آن به وجود می آید . 1500 دور در 50HZ و 1800 درو در دقیقه در برق 60 هرتز
فرمول رابطه فرکانس و دور ژنراتور
سیم پیچ روتور و استاتور اصلی ژنراتور : وظیفه این قسمت تولید و تامین برق سه فاز خروجی ژنراتور می باشد . ولتاژ فاز به فاز خروجی معمولا 400 ولت متناوب و ولتاژ فاز به نول 220 ولت موثر می باشد .
روتور و استاتور تحریک یا اکسایتر ژنراتور: اکسایتر تحریک ژنراتور وظیفه مغناطیس کردن روتور اصلی را به عهده دارد . سیم پیچ روتور اکسایتر از دو قسمت مثبت و منفی درست شده که هر بخش توسط سه عدد دیود ژنراتور ، وظیفه تولید جریان dc مثبت و منفی با آمپر بالا را دارا می باشد . این ولتاژ با اعمال به روتور اصلی عمل تحریک سیم پیچ اصلی و القای ولتاژ الکتریکی برای تولید برق خروجی ژنراتور را به عهده او است .
خوبی اکسایتر تحریک نسبت به ذغال این است که جریان قابل نیاز تحریک برای تغذیه استاتور اکسایتر کم تر است زیرا ابعاد رگولاتور ولتاژ کم تر و راندمان ژنراتور بالاتر می باشد . جریان تحریک ژنراتورهای براشلس یا اکسایتری تا رنج 1MW بیشتر حدود 5 آمپر یا کمی بالاتر است ولی در ژنراتورهای ذغالی تا 700 آمپر هم می رسد . جریان تحریک ژنراتور نیروگاه تا چند هزار آمپر نیز می رسد .