ژنراتور القایی

ژنراتور القایی ، ژنراتور القایی یا ژنراتور آسنکرون نوعی ژنراتور الکتریکی جریان متناوب است که می توان با به کار گیری اصول موتورهای القایی از آن در تولید برق نیز استفاده کرد.

یک موتور القایی معمولی نیز بدون نیاز به هیچ گونه اصطلاحات یا تغییراتی در ساختمان داخلی آن می تواند به یک ژنراتور القایی تبدیل شود؛ برای این عمل نیاز است تا یک گرداننده خارجی به صورت مکانیکی موتور القایی را با سرعتی بیش از سرعت سنکرون به حرکت درآورد که در این حالت لغزش ماشین منفی شده و موتور القایی به عنوان یک ژنراتور عمل می کند. ژنراتورهای به این دلیل که تقریبا به هیچ تنظیمی نیاز نداشته و کنترل نسبتا ساده ای دارند، به طور معمول در نیروگاه های بادی، نیروگاه های آبی کوچک یا سیستم های بازیابی گرما و کاهش فشار گاز بالا به فشار پایین به کار گرفته می شوند.

 

کوپله دیزل ژنراتور


کار اتصال موتور دیزل و ژنراتور به هم و نصب آن روی یک شاسی فلزی و قرار دادن یک تابلو کنترل را در کنار آن به اصطلاح کوپله کردن گویند. در دنیا شرکت هایی وجود دارند که منحصرا در صنعت کوپله دیزل ژنراتور فعالیت می نمایند. این شرکت ها موتور دیزل و ژنراتور خود را از برنده های معتبر به صورت جداگانه خریداری نموده و آن ها را کوپل می نمایند. این شرکت ها دیزل ژنراتورهای کوپله خود را بسته به نیاز بازار به صورت دیزل ژنراتور با کانوپی سایلنت، شاسی موبایل و.. تحت نام تجاری خود به بازار عرضه می نمایند. به شرکت هایی که دیزل ژنراتور را کوپله می نمایند در اصطلاح پکیچر (Packager) دیزل ژنراتور نیز گفته می شود.

 

دیزل ژنراتور کوپله فابریک چیست؟


پس از آشنایی مختصر با مفهوم کوپله دیزل ژنراتور، نوبت به دیزل ژنراتور کوپله فابریک می رسد. در بازار دیزل ژنراتور ایران هر دستگاه دیزل ژنراتوری که کار کوپله آن خارج از کشور انجام شده باشد دیزل ژنراتور فابریک می نامند. مبدا کشور کوپله کننده اثری بر روی نام دیزل ژنراتور کوپله فابریک نمی گذارد. به همین دلیل است که برخی از دیزل ژنراتورهای کوپله شرکت های معتبر داخلی کیفیتی به مراتب بالاتر از دیزل ژنراتورهای کوپله فاریک دارند.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، ژنراتور القایی یا ژنراتور آسنکرون نوعی ژنراتور الکتریکی جریان متناوب است که می توان با به کار گیری اصول موتورهای القایی از آن در تولید برق نیز استفاده کرد.