دیزل ژنراتور دریایی

دیزل ژنراتور دریایی ، در شناورهای دریایی مثلا کشتی های باربری و تفریحی و زیر دریایی ها به منظور ایجاد نیروی تراست و کششی برای حرکت دادن شناورها از سیستم های نیرو محرکه مختلفی استفاده می شود.

از انواع و اقسام مختلف سیستم نیروی محرک پیشران می توان به موتورهای الکتریکی، موتورهای مکانیکی و دیزلی و گاز، توربین های بخاری و گازی و جت پمپ ها اشاره کرد. دیزل ژنراتور دریایی، پرکاربردترین و پر مصرف ترین سیستم نیروی محرکه در کشتی ها و زیر دریایی ها و قایق ها هستند. در زمان های قدیم مردم از موتورهای رفت و برگشتی بخار و توربین های بخار در کشتی ها استفاده می کردند که امروزه از استفاده از آن ها تقریبا منسوخ و از دور خارج شده است. موتورهای رفت و برگشتی دیزلی ابتدا در سال هزار و نهصد و سه میلادی (1903) وارد صنعت دریایی شدند. پس از ورود تکنولوژی توربو شارژر به موتورهای دیزلی، توانستن توان این موتورها را افزایش دهند به طوری که جایگزین بسیار مناسبی برای توربین های بخار شدند.

 

موارد کاربرد دیزل ژنراتورها


موارد کاربرد دیزل ژنراتورها: دو گروه از دیزل ژنراتورها وجود دارند: دو زمانه و چهار زمانه، که معمولا از گروه چهار زمانه به دلیل قدرت بیشترش در مقایسه ی با دو زمانه ها استفاده می شود. به طور معمول گروه هایی از سیلندرها در مضربی از دو استفاده می شوند اگرچه می توان از هر کدام از این سیلندرها برای قرار گرفتن در میل لنگ به منظور جلوگیری از لرزش و حفظ تعادل استفاده کرد. ژنراتورها معمولا به صورت تک فاز و یا سه فاز استفاده می شوند. در اکثر مصارف خانگی از تک فاز و در مصرف صنعتی و تجاری از سه فاز. دیزل ژنراتور معمولا برای مصرف دائمی و کم هزینه بسیار مناسب می باشند. دیزل های مدرن معمولا کم صدا و نگهداری آن ها آسان است.

 

استانداردهای ساخت دیزل ژنراتور


استانداردهای زیر در ساخت یک دیزل ژنراتور اهمیت دارند:
• استاندارد 5000 BS : استاندارد اتصال ژنراتور به موتور احتراق داخلی.
• استاندارد( 3046 ISO ) 5514 BS: مربوط به موتور احتراق داخلی است.
• استاندارد(439 IEC) 5486 BS: استاندارد تابلو کنترلی ولتاژ پایین
• استاندارد (1-34 IEC) 4999 BS: الزامات اصلی ماشین های الکتریکی دوار

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، دو گروه از دیزل ژنراتورها وجود دارند: دو زمانه و چهار زمانه، که معمولا از گروه چهار زمانه به دلیل قدرت بیشترش در مقایسه ی با دو زمانه ها استفاده می شود. دیزل ژنراتور دریایی، پرکاربردترین و پر مصرف ترین سیستم نیروی محرکه در کشتی ها و زیر دریایی ها و قایق ها هستند.