انواع دیزل ژنراتور

انواع دیزل ژنراتور ، دیزل ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی به دست آمده از یک منبع خارجی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده، تبدیل می نماید.

دیزل ژنراتور جهت تامین جریان الکتریکی است، که در هنگام قطع برق و جلو گیری از انقطاع از فعالیت های روزانه و یا اختلال در فعالیتهای کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. دیزل ژنراتور در پیکر بندی های مختلف الکتریکی و فیزیکی برای استفاده در زمینه های مختلف قابل استفاده می باشد.

 

نکات ایمنی در دستگاه های دیزل ژنراتور


نصب صحیح و درست دستگاه دیزل ژنراتور یکی از مهم ترین موارد در میزان بهره وری و عملکرد دیزل ژنراتور می باشد. رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات، نقش حیاتی در راه اندازی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد. همواره نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور می بایست توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گردد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی به دور باشد بررسی و کنترل تمامی اجزای دیزل ژنراتور بسیار ضروری و حیاتی محسوب می شود و در صورت سهل انگاری خطراتی از قبیل برق گرفتگی از ژنراتور، سوخته شدن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور را فراهم می سازد. کلیه افرادی که از موتور دیزل ژنراتور استفاده می کند باید در مورد نحوه کار و ایمنی آن نیز اطلاعات کافی داشته باشد. دستگاه های دیزل ژنراتور ساعت های طولانی کار می کنند و نیازمند به نگهداری هستند. موتور دستگاه دیزل ژنراتور از دو نوع سیستم خنک کننده می تواند استفاده کند:
• سیستم هوا خنک کننده
• سیستم مایع خنک کننده

 

سیستم تهویه هوای دیزل ژنراتور


کارکردن یک دیزل ژنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه می شود از این رو وجود یک کاناپی (کاور دیزل ژنراتور) برای کاهش صدا حاصل از دیزل ژنراتور بسیار مناسب می باشد. همچنین کاناپی به عنوان محافظ فیزیکی دستگاه نیز کاربرد دارد. در صورت وجود اتاقک مخصوص دیزل ژنراتور استفاده از کاناپی اکیدا توصیه نمی گردد و کاناپی تنها جهت استفاده در محیط و فضای باز می باشد.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، دیزل ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی به دست آمده از یک منبع خارجی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده، تبدیل می نماید.