دیزل ژنراتور چیست

دیزل ژنراتور چیست ، دیزل ژنراتور یا مولد دیزل به ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اتاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم های کنترل، قطع کننده های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره که به منظور تولید برق استفاده می شود، می گویند. هدف از این ترکیب تولید الکتریسیته یا همان برق از سوخت دیزل (گازوئیل) است.

به این معنی که این دستگاه نیروی مکانیکی حاصل از سوخت دیزل توسط موتور را به ژنراتور انتقال داده و در خروجی جریان برق را به ما می دهد. به همین دلیل به آن موتور برق نیز گفته می شود. و عبارت موتور برق دیزلی نیز یک اصطلاح رایج در این زمینه است. این دستگاه ها به طور قراردادی بر اساس توان تولید برق بر حسب " کیلو ولت آمپر " (kVA) و یا کیلو وات (KW) تقسیم بندی می شوند. دیزل ژنراتور می تواند از 1 تا 20 کیلو ولت آمپر برای منازل، فروشگاه ها، ادارات کوچک و تا (2000KVA/2MVA) قابل استفاده برای مجتمع های اداری بزرگ و کارخانه ها برق تولید کنند.

 

دیزل ژنراتور


دیزل ژنراتوردستگاهی است که با به کار گیری یک موتور دیزلی و تولید انرژی مکانیکی و در ادامه به واسطه استفاده از یک ژنراتور به عنوان تبدیل کننده انرژی مکانیکی قسمت دیزل به انرژی الکتریکی سهم به سزایی در تولید برق درسراسر جهان دارد. دیزل ژنراتورها کارگران تولید برق هستند.

 

موتور دیزل


موتور دیزل موتوری است که به صورت احتراق داخلی کار می کند، یعنی با فشردع سازی هوا در سیلندر ها احتراق انجام می شود و موتور شروع به کار می کند. همانطور که از نامش پیداست سوخت اصلی موتور دیزلی، گازوئیل که یک سوخت فسیل می باشد و نوع احتراق و کارکرد موتورهای دیزلی و با بنزینی و گازی تفاوت دارند.

 

نتیجه گیری:


به طور کلی، ، دیزل ژنراتور یا مولد دیزل به ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اتاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم های کنترل، قطع کننده های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره که به منظور تولید برق استفاده می شود، می گویند.